petek, 31. oktober 2014

Praznik vseh čarovnic in čarovnikov




Izdolbli smo bučo in se na metli z Murijem odpeljali v temno noč.


nedelja, 26. oktober 2014

Creme Brulee



... ali božanski vanilijev puding s karamelno skorjico :))) 

 


Posodice za Creme brulee lahko kupite, lahko pa kupite že pripravljenega in si posodice shranite - meni osebno najlepše imajo v Leclercu, kjer imajo tudi božanski hruškov creme brulee. Brez problema lahko servirate tudi v posodicah za suffle. 

Recept sem dobila od moje sestre Barbare.

Sestavine za 1 osebo oz. eno posodico:
Priporočam pravo vanilijo, 1 strok na 0,5 do 1 liter smetane.

Pečico segrejemo na 130 °C. 
Razpolovimo vanilijev strok, postrgamo semena in vse skupaj - semena in strok - damo v kozico s smetano. Smetano segrejemo do vrenja. Vmes penasto stepemo rumenjake s sladkorjem. 
Vročo smetano počasi dodajamo penastim rumenjakom in dobro mešamo s šibo (ne mešalcem!!! saj bo preveč penasto). Pazimo, da vlivamo res počasi, da rumenjak ne zakrkne. 
Odstranimo pene (zelo pomembno!!!) in kremo vlijemo v posodice. Posodice nato razporedimo v globokem pekaču in dolijemo vode nekje do sredine višine posodic - naredimo vodno kopel. 
Pekač s posodicami postavimo v pečico za 1 uro na 130°C. 

Pečeno/kuhano kremo nato ohladimo in postavimo v hladilnik, kjer se mora res dobro ohladiti. 

Pred serviranjem po vrhu posujemo nekaj kristalnega sladkorja, ki ga karamelno opečemo s kuhinjskim brenerjem - gorilnikom. Ta del je za moja fanta najbolj zanimiv :))) 







Matevž in Jakob imata res prav, da je to najboljši 
vanilijev puding s karamelno skorjico ♥♥♥




add. 
Zakaj je potrebno odstraniti pene? 
Če dobro pogledate prvo slikico, boste videli ob stranicah posodice packarijo, ki jo je naredila pena. Saj ni problem, če je pene malo, problem nastane, če jo je veliko, saj v posodici tako ostane le še malo kreme. 
Jaz sem peno po večini odstranila, vendar ne vse. Peno, ki sem jo pobrala, pa sem dala v plehnat lonček in jo prav tako spekla, kot ostale skodelice s kremo. V lončku je bilo pene vsaj 10 cm, na koncu pa je bilo v njem le za en cm puhaste kreme.

Morda še en nasvet pri žganju sladkorja - nekje sem prebrala, da je dobro sladkor pred žganjem le malo orositi, ampak res čisto malo. Jaz sem si pomagala z Mini misterjem, ki ga uporabljam pri izdelovanju voščilnic (no, ta je v kuhinji in z njim rosim orhidejo). 
Žganje karamele traja malce dlje, ne zapali se tako hitro, prav tako se sladkor enakomerno raztaplja in obarva. Če žgeš za obiske, zna biti to zelo dober nasvet :)


ponedeljek, 20. oktober 2014

Kaj beremo ... Junaki z ladje Argo










Knjiga le za največje junaške bralce, ki jih ni strah branja knjig pred spanjem :))




Zanimiv izbor za letošnje Cankarjevo tekmovanje. 


Mami pa ne more mimo knjige iz njenega otroštva, kjer je lepo opisana zgodba o Jazonu in Medeji: 

Eduard Petiška, Stare grške bajke, založba Mladinska knjiga, 1980. 



petek, 17. oktober 2014

Jagode in mascarpone


Hitra sladica za tisti dan, ko je potreba po sladkem. 




V pekač ali široki kozarec nasujemo na dno zdrobljene polnozrnate piškote (500 g). 
Zdrobimo jih tako, da jih damo v vrečko in povaljamo z valjarjem.

Piškote lahko malo navlažimo s sokom, ki so ga oddale oslajene jagode, ni pa nujno, če imate rajši sladice bolj hrustljave. 

Mascarponejevo kremo naredimo iz sladke smetane (0,5 l), manj mastnega mascarponeja (500 g) in vrečice vanilijevega sladkorja. 
Smetano stepemo na pol, dodamo mascarpone in vanilijo in stepemo do čvrstega. Kremo naložimo prek piškotnih drobtin. 

Jagode (1 kg) operemo, odstranimo peclje, narežemo na četrtinke in posujemo z žlico sladkorja v prahu. Počakamo, da oddajo tekočino. To tekočino lahko porabimo za sočenje piškotnih drobtin. Jagodam nato dodamo dve ali tri žlice domače jagodne marmelade, dobro premešamo in prelijemo preko kreme. 

Sladico le še ohladimo in že se lahko sladkamo :)

sreda, 15. oktober 2014

Naš mali projekt ... raketa



V naši šoli so letos uvedli Lili in Bine učbeniški komplet. O prednostih in slabostih ne bom razpredala, saj je Jakob že v 3. razredu in bomo komplet uporabljali le eno leto. Bi pa pohvalila ekipo avtorjev in založbo, saj so dokazali, da je zanimivo pridobivanje znanja lahko cenejše od ostalih ponudnikov.

Vsako leto naredimo kakšen šolski projekt tudi doma. Letos je bila prva raketa :)
Če tale ne preživi šolskega letalnega preizkusa, bo potrebno narediti še eno, saj je ideja s šumečimi tabletami prav mikavna tudi za Matevža :))


add. Ker v šoli vseh raket zaradi slabega vremena niso preizkusili, smo Jakobovo preizkušali na domačem dvorišču :) Zanimiv eksperiment, ki je pritegnil kar 7 otrok in jih dodobra nasmejal in poškropil z vitamini.
Ker je raketa kmalu izgubila sijaj in krilca :)) smo tekmovali v izstreljevanju zamaška.


En nasvet: s sabo imejte plastenko tople vode (mi smo imeli z ustnikom in se je zelo dobro obnesla, saj so otroci lažje natakali vodo) in celo dozo vitaminskih tablet. Tablete se v topli vodi hitreje raztapljajo in tako je efekt hitrejši.

Če pa pri roki nimate šumečih tablet, bosta soda bikarbona ali pecilni prašek in kis ravno tako pognala raketo isoko v zrak.

Naslednjič poskusimo še s kinder jajčki :)))


Kaj beremo ... Prodam mamo


Care Santos, Prodam mamo, Založba Malinc, Medvode, 2014. 




    Pri Založbi Malinc lahko kupite poučno, a vendar humorno knjigo o težavah v odraščanju, sprejemanju novih družinskih članov, ljubezni, ki se ne deli, temveč podvaja.

    Knjigo smo večkrat prebrali po dolgem in počez, vsakič pa smo našli kakšen stavek, ki je bil vreden razmisleka. 

    Z vami delim Oskarjev seznam desetih stavkov, ki jih govori njegova mama, Oskar pa jih sovraži.


    1. "Kolikokrat ti moram še reči?" Najslabše je, da nikoli ne pričakuje odgovora na vprašanje. Ko me je to prvič vprašala, sem dolgo časa zaskrbljeno premišljeval, ker v resnici nisem vedel, kolikokrat bi mi morala reči ... Dvajsetkrat? Petnajstkrat? Nazadnje sem rekel: "Sedemnajstkrat?"
    Mislil sem resno, ne vem, zakaj se je morala tako razjeziti. Tistega dne sem se naučil, da osrasli včasih zastavijo vprašanje in ne pričakujejo, da boš nanj odgovoril.

    2. "Pojdi delat naloge!" Grrrrr ... mislim, da so vsi komentarji odveč. Mar nihče ne bo iznašel robota, ki dela naloge?

    3. "Ura je pol desetih, vsi v posteljo." Jezi me, ker pri meni doma "vsi" pomeni jaz, kajti moji starši ostanejo pokonci in gledajo televizijo, Rozinko pa nikoli ne pride iz svoje zibelke, zato se tudi ne more vrniti vanjo.

    4. "Hočem, da je v desetih minutah soba pospravljena."
    Rad bi vedel, ali obstaja kakšen poskus, s katerim so dokazali, da je v desetih minutah mogoče pospraviti sobo? Meni namreč še ni uspelo, pa poskušam že vrsto let.


    5. "Ne boš zrasel, če ne poješ zelenjave."
    Včasih mama misli, da sem neumen. Alejandro iz sosednjega razreda nikoli ne poje solate ali zelenega fižola, pa je najvišji v razredu. Zelene stvari, ki se jedo, bi morali prepovedati. Zelena je najbolj grozna barva. Za lase privlečene grožnje staršev pa so tudi zelene barve.


    6. "Oče je bil prej."
    Pa ima zaradi tega pravico, da nikoli ne je sadja in zelenjave in da ima toliko časa mamo samo zase? To ni pravično. Ko to rečem, se nasmehneta, kakor da moja zavist ne bi bila nekaj groznega, nekaj, zaradi česar bi ju moralo skrbeti.


    7. "Lepo po vrsti." Najslabše pri tem stavku je, da je tisto, kar je "na vrsti" običajno kaj groznega, nekaj, kar je treba narediti, pa naj ti je všeč ali ne. In res ne vem, zakaj bi morale biti grozne stvari na vrsti prej.

    8. "Zdaj si že velik, Oskar, zato moraš biti odgovornejši."
    Obveznosti večjih se neprestano spreminjajo, a nikoli niso dobre. In še nekaj: sploh nočem biti odgovoren! Niti zdaj, ko vem, kaj to pomeni.


    9. "Ne, ker sem rekla, da ne."
    Ta stavek bi moral biti na prvem mestu. Na testu iz angleščine, ki smo ga pisali na začetku leta, je bilo tudi vprašanje: "Can elephants eat chicken? Why?" In jaz sem odgovoril: "Ne, ker sem rekel, da ne," pa ni bilo prav. To ni pravično.


    10. "In pika."
    To pomeni, da mama ogluši. Lahko rečeš karkoli, pa ne bo več hotela govoriti o tem in te sploh ne bo upoštevala, kot bi se pogovarjal z radiatorjem. 




    ♥♥♥


    Ste se kje našli? V vlogi mame, otroka ....

    ♥♥♥


    Jaz se najdem v obeh pozicijah - nemalokrat tudi jaz uporabljam zgoraj navedene stavke. 

    Iz svojega otroštva pa se najbolj spomnem nerazumevanja nekaterih besed (glej točko 1.).
    Mami mi je večkrat rekla: "Pazi na relacije!" .... kakšne relacije? Zakaj mama govori o relaciji od Šentjanža do Sevnice, kaj ima to z mano ....
     

    Pomen besede "relacija", ki jo je moja mama zelo rada uporabljala, mi je objasnila šele veliko kasneje, vmes pa sploh nisem razumela, kaj bi mi rada povedala. Do takrat sem bila prepričana, da relacija pomeni neko pot, po kateri vozi avtobus. 


     

    torek, 14. oktober 2014

    petek, 10. oktober 2014

    Kunec ali zajec?


    Poznate razliko med kuncem in zajcem? 



    Ju znate ločiti med sabo? 
    Bi v naravi prepoznali katero žival gledate?




    Zajci in kunci spadajo v isto družino Leporidae. Paziti moramo, da jih ne enačimo z glodalci, saj to niso. Ločimo jih po številu sekalcev: zajci imajo zgoraj 4 sekalce (dva velika, za njima pa hkrati rasteta še dva majhna), glodalci pa 2. 




    Večina vrst ima daljše uhlje, kratek rep in dolge noge, ki so prilagojene za tek in skakanje. So izključno rastlinojedi (v redkih primerih jedo mrhovino, polže, žuželke). 

    Za zajce je značilen številčen zarod in predvsem kunci se lahko v zelo kratkem času izjemno hitro namnožijo. Tak primer uspešnega razmnoževanja je značilen za Avstralijo, kamor je človek v 17. stol. zanesel nekaj parov kuncev. Danes živi v Avstraliji več milijonov kuncev, ki so prava ekološka nadloga in jih človek iztreblja tudi na zelo agresiven način (odstrel, zajčja kuga). V Evropi je poleg divjega kunca (Oryctolagus cuniculus) v kulturni krajini pogost poljski zajec (Lepus europaeus). Pri nas živi tudi planinski zajec (Lepus timidus), ki v zimskem času zamenja dlako in postane snežno bel.  (vir)  

    Ker imajo zajci (48) in kunci (44) različno število kromosomov, križanje med vrstama ni mogoče. 




    In razlike med njimi? 

    ZAJEC
    • gnezdo je plitva kotanja v travi, mladiči so v veliki meri prepuščeni sami sebi 
    • brejost traja 42 dni
    • 1-6 mladičev 
    • število legel na leto 3-4
    • mladiči so odlakani, spregledajo že nekaj minut po skotitvi, dobro slišijo
    • lahko že prosto tekajo 
    • mati doji 17 dni, že drugi dan so sposobni objedati rastlinje 
    • so samotarji, le občasno živijo tudi v parih  
    • živijo na odprtem polju 
    • zajca ni moč udomačiti, njegov nagon ga žene k temu, da najde še tako majhno odprtinico in pobegne 
    • v angleškem jeziku se imenuje hare

    KUNEC: 
    • gnezdo je pod zemljo, mati si populi dlako, kadar gnezdo zapusti, ga zavaruje
    • brejost traja 30-32 dni 
    • 4-12 mladičev  
    • število legel na leto 6-7
    • mladiči so goli, slepi in gluhi 
    • nebogljeni 
    • mati doji približno 3 tedne 
    • so socialne živali, živijo v kolonijah
    • kopljejo rove in votline pod zemljo
    • manjši od zajca 
    • krajša ušesa 
    • kunce redimo za meso, zelo so priljubljeni kot hišni ljubljenčki   
    • v angleškem jeziku se imenuje rabbit


    Kaj storiti, če med sprehodom na travniku najdete majhnega zajčka? 
    Pustite ga pri miru, njegova mati dobro ve, kje je zajček, prav tako zajček ne bo umrl od lakote, saj zagotovo že obira listje :) 


    Če bi radi imeli zajčka oz. bolj pravilno kunca, raje zavijte v kakšno trgovino s hišnimi ljubljenčki. 






    Več o zajcih in kuncih pa si lahko preberete v Veliki ilustrirani enciklopediji Sesalci Založbe Mladinska knjiga, str 712 - 725.
     
     

    sreda, 8. oktober 2014

    Kaj beremo ... Kapitan Gatnik




    Pri nas beremo Kapitana Gatnika. 

    Kaj pa pri vas?


    ponedeljek, 6. oktober 2014

    Jagodne ladjice

    Okusna spomladansko-poletna sladica, ki jo lahko pripravimo tudi pozimi, le drugo sadje izberemo.




    V trgovini poiščite listnato testo. Če najdete valjano, boste prihranili na času, če pa testo razvaljate iz kocke, pa bo sladica bolj puhasta. 
    Razvaljano testo razrežite na približno enako velike pravokotnike, recimo 10 x 15 cm in jih položite na s peki papirjem obložen pekač. Upoštevajte, da se testo med peko nekoliko skrči. 
    Pekač postavite za nekaj časa v hladilnik, da se testo ohladi. Vmes segrejte pečico na 220 °C. 
    Testo pečete 10 do 15 minut, odvisno od pečice, do zlato rjave obarvanosti. 
    Pravokotnike ohladite na rešetki. 




    Jagode operemo in narežemo na četrtinke. Sladimo jih z žlico ali dvema domače jagodove marmelade.
    Če uporabimo kompot, sadje dobro ocedimo, sladiti ni potrebno, saj je kompot že sam dovolj sladek.

    Kremo naredimo iz sladke smetane (0,5 l), mascarponeja (500 g) in vanilijevega sladkorja (2 vrečici). 
    Smetano stepamo nekje do mehke kreme, nato ji dodamo mascarpone in vanilijev sladkor. Kremo stepemo do trdega, nato jo nadevamo v dresirno vrečko. 




    S pomočjo dresirne vrečke in zvezdastega nastavka nabrizgamo na spodnji pravokotnik nekakšno ograjico. Znotraj ograjice naložimo jagode in vse skupaj pokrijemo s še enim pravokotnikom. 
    Posujemo s sladkorjem v prahu in okrasimo s kupčkom kreme.



    Dober tek :)

    petek, 3. oktober 2014

    Otroška knjiga receptov


    Zakaj ne bi otroci imeli svoje knjižice receptov?
    Mamičini najstarejši recepti segajo v 2. in 3. razred OŠ :)



    In ker imata fanta vsak svoj piratski predpasnik, morata imeti tudi vsak svojo piratsko knjigo receptov :)
    Predpasnika je zašila Marjeta.




    sreda, 1. oktober 2014

    Pecivo z jabolčno čežano


    V jeseni je obilo svežih jabolk. Iz njih lahko pripravite jabolčno čežano, ki jo uporabite za okusno sladico.





    Pecivo pripravimo v srednje velikem pekaču.

    BISKVIT: 
    • 5 jajc 
    • 4 žlice sladkorja 
    • 4 žlice moke 
    • vanilijev sladkor
    • ščepec soli
    Ločimo rumenjake in beljake. Rumenjake polagamo v malo skledico, ki smo jo poprej oplaknili z vodo. 
    Beljake stepamo s ščepom soli. Ko so že skoraj stepeni, med mešanjem dodajamo sladkor in vanilijo. Beljak stepamo do "trdih vršičkov". 
    Med počasnim mešanjem dodajamo po en rumenjak. Za rumenjaki na nežno vmešamo še moko - masa mora biti res lahka in puhasta, da bo biskvit nato tudi puhast. 
    Moka zaradi rahle mase ne potrebuje pecilnega praška. Če pa se vam zdi, da ste maso preveč stepli in je izgubila rahlost, pa lahko dodate še med malo moke vmešan pecilni prašek. 
    Pekač namastimo z maslom, pomokamo z ostro moko in enakomerno razporedimo maso.
    Pečemo na 175-180 °C 15-20 minut. Koliko časa se peče, je odvisno od temperature in pečice. 

    JABOLČNA ČEŽANA: 
    Jabolka operemo, olupimo, narežemo na krhlje in sproti polagamo v lonec z vodo, v katero smo dodali sok limone. Limona preprečuje porjavitev jabolk. 
    Paziti je potrebno, da je lonec dovolj velik oz. da se ga ne napolne preveč, saj se jabolka med kuhanjem zelo dvignejo. 
    Vode v loncu naj bo največ 1/4 višine jabolk, saj jabolka tudi sama oddajo nekaj vode. 
    Jabolkam med kuhanjem dodamo žličko cimeta, ščep mletih klinčkov, vanilijev sladkor in po okusu še sladkor. Klinčkov je lahko hitro preveč, če jih dodamo v prahu. Če pa imamo cele, pa jih par pokuhamo v lončku v vodi in jabolkam dodamo le vodo. 
    Ko jabolka zavrejo, jih kuhamo še 15 do 20 minut. Kuhana so, ko so vsa mehka. 
    Ko jabolka odstavimo z ognja, dodamo na vrh par rezinic limonine lupinice - pazimo, da je čim manj belega dela, ker ta greni. Po približno petih minutah lupinice odstranimo in premešamo, da se okusi razporedijo. Nekaj tekočine prelijemo preko biskvita, da ga sočimo, ostala jabolka pa spasiramo s paličnim mešalnikom. Poskusimo in po okusu dodamo sladkor ali limono - čežana mora biti osvežilnega kislastega okusa. 
    Čežano  prelijemo preko biskvita in počakamo kakšne pol ure, da se vpije v biskvit.

    PUDING: 
    Po navodilih skuhamo vanilijev puding - za srednji pekač bosta dovolj že dva pudinga, če pa puding obožujete, pa lahko skuhate tri :) 
    Skuhan puding še vročega prelijemo preko čežane. Ohladimo na sobno temperaturo, nato pa postavimo za nekaj ur v hladilnik, da se celotna sladica ohladi. 

    SMETANA: 
    Stepemo alpsko smetano z vanilijevim sladkorjem in jo namažemo preko ohlajene sladice, povrhu pa še posujemo z benkotom. 



    In za konec še namig - jabolčna čežana lepo počaka zimske mesece, če jo vložite. Sladica bo tako še hitreje pripravljena. 


    Dober tek ♥♥♥